ZBIORNIK SULEJOWSKI

Zalew Sulejowski jest to sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim w powiatach piotrkowskim i tomaszowskim. Należy do największych zbiorników znajdujących się w centralnej Polsce.
Powstał w latach 1969 -1974. Przyczyniła się do tego budowa ziemno-betonowej tamy o długości 1200m i wysokości 16m, na rzece Pilicy w miejscowości Smardzewice.

 

Zbiornik zajmuje powierzchnię 2117 ha, długość 17,1 km oraz maksymalną szerokość 2,1km. Największa głębokość wynosi 11m natomiast średnia wynosi 3,4m. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km.

 

Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla miasta Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Ponadto we wnętrzu zapory w Smardzewicach znajdują się turbiny elektrowni o mocy  3,6MW.

 

Oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej zalew służy jako miejsce rekreacji (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing) jak również jest doskonałym miejsce dla wędkarzy.
Zalew podlega Zarządowi Okręgu PZW w Piotrkowie Trybunalskim.
Wody zbiornika zamieszkuje wiele gatunków ryb takich jak: Leszcz, Sandacz, Szczupak, Płoć, Amur, Karp, Okoń oraz wiele innych.

 

Zbiornik otoczony jest poprzez piękną rzeźbę terenu wchodzącą w skład Spalskiego i Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wokół zbiornika powstało wiele ośrodków rekreacyjno - wypoczynkowych, campingów, pensjonatów i ostatnio modnych gospodarstw agroturystycznych.
W sezonie letnim czynne są wypożyczalnie sprzętu pływającego a wyznaczonych na plażach kąpielisk strzegą ratownicy WOPR.